^ Back to Top

Newsletter

Otrzymuj informacje o imprezach i repertuarze kina
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Świat Ciekawi. Leżajski Festiwal Podróży.

Za nami pierwsza edycja imprezy podróżniczej ph. Świata ciekawi. Leżajski Festiwal Podróży

 

Przez kolejne dwa dni gościliśmy wszystkich „ciekawych świata” w Sali kameralnej MCK na spotkaniach z naszymi lokalnymi, leżajskimi miłośnikami podróży. W pierwszym dniu wspólnie z naszymi rumuńskimi przyjaciółmi przygotowaliśmy warsztaty kulinarne, a Bartosz Kuczek opowiedział nam, czym urzekł go ten zakarpacki kraj. Od pana Krzysztofa Totunia dowiedzieliśmy się o sposobie organizacji spływów kajakowych na ukraińskich rzekach górskich, których większość jest wykorzystywana dla celów turystycznych. Prelegent podzielił się także swoimi wrażeniami z tej przygody.

A że dla większości słowo festiwal nieodłącznie kojarzy się z muzyką i tańcem więc na naszym Leżajskim Festiwalu Podróży także tej formy artystycznej twórczości nie mogło zabraknąć. Pierwszego dnia na scenie pojawił się Duet Gajda, w repertuarze którego dominuje muzyka karpacka, zawierająca zróżnicowane podłoże kultur wielu narodowości, jakie dawniej zamieszkiwały tereny bieszczadzkich gór. W muzycznym nastroju utrzymał nas pokaz tańca ukraińskiego „Kołomyjki” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Leliwa.

W trakcie festiwalowej podróży opuściliśmy Stary Kontynent, udając się do gorącej Afryki oraz na Kubę. W karaibskie klimaty wprowadził nas pokaz zdjęć autorstwa Daniela Drąga a ich dopełnieniem był pokaz tańca salsa oraz warsztaty taneczne. Salsajest popularnym na całym świecie tańcem latyno-amerykańskim, o pochodzeniu karaibskimrozwiniętym szczególnie na Kubie i w Ameryce. Pokaz oraz warsztaty przygotowała dla nas Rzeszowska Szkoła Salsy.

O pięknym ale bardzo biednym afrykańskim kraju Zimbabwe opowiedziała nam Marta Kuczek a film z podróży na sam kraniec Czarnego Lądu- do Republiki Południowej Afryki autorstwa Ireneusza Wołka był ostatnią atrakcją pierwszego dnia festiwalu.

Drugi dzień festiwalowej wędrówki rozpoczął się pokazem karate w wykonaniu Klubu Kyokushin Karate z Leżajska. Ta dalekowschodnia sztuka walki zapowiadała tematykę kolejnych spotkań- Azję. Na początek pokaz slajdów z egzotycznej Sri Lanki zaprezentował Daniel Drąg, potwierdzając swój kunszt warsztatowy oraz zmysł artystyczny. Film Ireneusz Wołka o Korei Południowej potwierdził atrakcyjność turystyczną tego kraju. Po jego projekcji nikogo już chyba nie dziwił fakt, że odwiedza go rocznie około 15 milionów turystów generując dla niego przychody na poziomie 15 miliardów dolarów. Tajlandia to azjatycka kraina uśmiechu z liczącym ponad 2500 kilometrów wybrzeżem, malowniczymi plażami, niesamowitymi przybrzeżnymi wysepkami, różnorodną fauną i florą, niemal trzydziestoma tysiącami buddyjskich świątyń i żyjącymi na wolności tygrysami. W taki sposób do skorzystania ze swojej ofert zachęca turystów jedno z większych biur podróży. A nas do odwiedzenia Tajlandii przekonała pani Martę Kuczek swoją kolejną prezentacją.

Muzycznym akcentem drugiego dnia festiwalu był występ Dumitru Harea i Andrieja Melnyka w koncercie muzyki etnicznej. Dumitru  pochodzi z Mołdawi i jest muzykiem, który oprócz doskonale opracowanych popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej, w tym utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej. Artysta również aktywnie promuje instrument, fletnię Pana. Swą pasją i wirtuozerią porwał całą widownię, domagającą się kolejnych bisów. Ostatnim punktem tegorocznego Leżajskiego Festiwalu Podróży była relacja Seweryna Błasiaka z podróży do Mongolii. Zapraszamy za rok na drugą jego edycję.