^ Back to Top

Newsletter

Otrzymuj informacje o imprezach i repertuarze kina
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

LetS 2017

Zniknęły drewniane domki i stoiska z placu obok Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku, deszcz wypłukuje resztki kolorowej kredy z chodników, ucichły ulice miasta.  Skończyło się Leżajskie Targowisko Sztuki i jest co wspominać, bo tegoroczna edycja tej imprezy była wyjątkowa.

Stawaliśmy na głowie, aby znów zadziwić i zachwycić Leżajszczan.  Miłośnicy dobrej muzyki na pewno nie mogli narzekać. Przez trzy dni plenerowa scena rozbrzmiewała jazzem, muzyką etniczną, alternatywną, elektroniczną.  Zagrały zespoły: Fermentacja, WaDaDa, Insza oraz Mikromiusic Trio.

 

Poza sceną było równie gorąco – w przenośni i dosłownie – bo program obfitował w tym roku w pokazy ogniowe. Już pierwszy spektakl, który odbył się na Rynku – „Pieśń ognia” w wykonaniu Fundacji Form Art z Łodzi opierał się na sztuce fireshow. Ogień pojawił się także na koniec pierwszego dnia festiwalu – tym razem zaprezentowała się grupa Figaro. A w drugim dniu, w całkiem innym wydaniu ogniem żonglowała Cyrko – Matrioszka. Ciekawą atrakcję był pokaz Robot Led – górujący nad głowami publiczności  robot buchał  dymem i fontanną iskier. Nieco bardziej subtelne interakcje z publicznością fundowała grupa Złotych Marionetek. W ulicznych przedstawieniach najciekawszych polskich kuglarzy  – Pana Ząbka, Billa Bombadilla, Tobiego, Sary Skrajnej - nie brakowało komizmu, nieraz salwy śmiechu wstrząsały placem obok MCK. Ale były też elementy grozy podczas takich numerów jak żonglerka nożami nad leżącym ochotnikiem wyciągniętym z publiczności czy połykanie sztyletu.

Wiele radości dostarczył zarówno dużym jak i małym widzom Teatr na walizkach, inspirujący się filmami  z okresu kina niemego (Charlie Chaplin, Buster Keaton), rosyjską clownadą i pantomimą. „Beczka śmiechu” w ich wykonaniu była prawdziwym hitem festiwalu.

Całkiem inny w swym wyrazie show zaprezentowała leżajska Grupa Teatralna Baratario. Performance „Przebudzenie” miał za zadanie nie tylko bawić ale też zmusić widza do głębszej refleksji .

Podobnie jak w pierwszej edycji i tym razem nie zabrakło atrakcji dla dzieci – były warsztaty kuglarskie, miasteczko gier planszowych, miasteczko zabaw,  zabawy z wesołymi klaunami. Program obfitował w ciekawe konkursy,  warsztaty i pokazy. Nie zabrakło kiermaszu rękodzieła artystycznego i kiermaszu książki.  Wśród konkursów wyróżnia się Wyścig na krzesłach. W tym roku do wyścigu przystąpiło trzech uczestników i jedna siedmioosobowa drużyna złożona z członków grupy Baratario.

Szczęśliwcy mogli przeżyć przygodę życia i wziąć udział w locie balonem – dwójka mieszkańców Leżajska poszybowała nad miastem w niedzielny festiwalowy wieczór.

W ramach kina plenerowego leżajska publiczność mogła zobaczyć filmy dokumentalne zaproponowane przez Festiwal Filmowy Patrz Więcej, zorganizowany z okazji jubileuszu 15-lecia Wajda School.

Nie sposób opisać wszystkich pokazów, spektakli i koncertów, nie sposób wyliczyć wszystkich atrakcji. Najistotniejsze w tym festiwalu jest wspólna zabawa i wciąganie widzów do tworzenia tej imprezy i pełnego w niej uczestnictwa.

Bardzo dziękujemy wszystkim którzy przyłączyli się do organizacji Leżajskiego Targowiska Sztuki. Szczególny ukłon dla sponsorów:

Miasto Leżajsk, Powiat Leżajsk, BMF Polska, Elektrociepłownia Nowa Sarzyna, Brzost, MARWEL pub, Optyk Więcław, Arkus Soft, Stowarzyszenie Region Sanu i Trzebośnicy, Hotel Perła, MZK Leżajsk, WDK Rzeszów.