^ Back to Top

Zespół Pieśni i Tańca LELIWA

Zespół Pieśni i Tańca Leliwa powstał w 1989r. Swoją nazwę przyjął od herbu pierwszego starosty leżajskiego – Spytka z Tarnowa Herbu Leliwa (1424r.). Zrzesza dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjum i średnich z Leżajska i okolic, pracujących w 2 grupach wiekowych: - grupa dziecięca - Mała Leliwa - grupa młodzieżowa – Leliwa
Choreografem zespołu jest Teresa Dydacka - Jarek, o stronę muzyczną dba Zdzisław Zawilski, a grupą opiekuje się Elżbieta Kuźma.
„Leliwa” kultywuje tradycje polskiego folkloru narodowego i regionalnego, zwłaszcza Rzeszowszczyzny, do tego bowiem regionu należy Leżajsk z wyodrębnioną etnicznie grupą Lasowiaków. Charakterystyczne tutaj tańce - sztajerek, polki i walczyk - „Leliwa” prezentuje w suicie rzeszowskiej. Swoją ponad dwudziestoletnią działalnością zespół wrósł na stałe w życie kulturalne miasta i powiatu. Często jest zapraszany przez placówki z innych miejscowości na dni miast, jubileusze, festyny, jarmarki ludowe czy dożynki, wyjeżdża na przeglądy, konkursy i festiwale, zdobywając niejednokrotnie czołowe miejsca i wyróżnienia.
W repertuarze zespołu są:
- tańce narodowe: krakowiak oraz wiązanki - polonez z mazurem i kujawiak z oberkiem
- wiązanki tańców regionalnych: śląskich, opoczyńskich, lasowiackich, rzeszowskich
- polka lubelska
- tańce ukraińskie: hopak, kołomyjki i weselinka

Młodzież kilkakrotnie koncertowała poza granicami kraju: w Sarrians we Francji, w Vasorosnameny, Abony i Tapioszolos na Węgrzech, kilkakrotnie na Ukrainie w Czortkowie, Tarnopolu, Nowojaworowsku, Pyriatynie i Seroczynie, w Pradze w Czechach, w Rimini, Bellarii i Imoli we Włoszech, w Kiten i Primorsku w Bułgarii, w Timisoarze w Rumunii - zawsze z ogromnym powodzeniem reprezentując przede wszystkim Ziemię Leżajską i Rzeszowszczyznę, ale również nasz kraj.

W październiku 2013 r. zespół otrzymał Nagrodę Powiatu Leżajskiego za „całokształt dotychczasowej działalności związanej z upowszechnianiem tradycji i ludowych obyczajów oraz promocją twórczości artystycznej” - przyznaną przez Zarząd Powiatu Leżajskiego
Członkowie zespołu stanowią zgraną i zżytą ze sobą grupę, tworząc w ten sposób małą społeczność, w której, co ważne, czują się dobrze. Tutaj spędzają czas wolny od nauki, tutaj mogą rozwijać swoje taneczne zainteresowania, tutaj także nawiązują kontakty towarzyskie i przyjaźnie, które niekiedy trwają wiele lat.